Hipoteka

Przez całe lata, aż do 20.02.2011 r., hipoteka funkcjonująca w Polsce była instytucją nieelastyczną i niepraktyczną, trudną do wykorzystania w bieżącym obrocie gospodarczym, w szczególności przy kredycie kupieckim. Rewolucyjne zmiany jakie wprowadzono w hipotece diametralnie zmieniły tę sytuację.

Hipoteka jest obecnie dogodną formą zabezpieczenia interesów w transakcjach handlowych. Jedną hipoteką można zabezpieczyć kilka wierzytelności różnych podmiotów, służących temu samemu przedsięwzięciu. Obecnie wszystkie hipoteki mogą zabezpieczać nie tylko już istniejące wierzytelności pieniężne, ale także przyszłe, do oznaczonej sumy pieniężnej. Można swobodnie rozporządzać „pustym” miejscem hipotecznym. Po spłaceniu jednego długu zabezpieczonego hipoteką, można teraz przenieść w to miejsce inną hipotekę lub ustanowić nową. Do tej pory w miejsce opróżnione po wygasłej hipotece przesuwała się automatycznie kolejna. Zabezpieczona wierzytelność może zostać zastąpiona inną wierzytelnością tego samego wierzyciela. Nie jest do tego potrzebna zgoda osób, którym przysługują prawa z pierwszeństwem równym lub niższym.

Hipoteka daje wyraźne przywileje w postępowaniu upadłościowym. Uprawniony z hipoteki jest bowiem zaspokajany ze sprzedaży obciążonej hipoteką nieruchomości. W pierwszej kolejności pieniądze ze sprzedaży nieruchomości otrzymuje podmiot, na rzecz którego hipoteka jest ustanowiona, dopiero ewentualna nadwyżka jest dzielona pomiędzy pozostałych wierzycieli. Wierzytelności zabezpieczone hipotecznie korzystają także z przywilejów w postępowaniu egzekucyjnym, zaspokajane są bowiem przed wierzytelnościami nie korzystającymi z takiego zabezpieczenia. Wierzyciel może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości obciążonej hipoteką, bez względu na to, czyją stała się własnością i to z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela nieruchomości.

W praktyce docierają do nas sprawy, w których występują problemy na tle realizacji umowy, najczęściej związane z brakiem zapłaty.
więcejwięcej
Zachęcamy do korzystania z pomocy na wcześniejszym etapie współpracy handlowej z kontrahentami. Dochodzenie należności jest znacznie prostsze, gdy dysponują Państwo dobrymi dokumentami.
więcejwięcej