Po pierwsze: dobra umowa

Wchodząc w relacje biznesowe należy oczywiście optymistycznie zakładać ich sukces. W tyle głowy trzeba mieć jednak na uwadze możliwe ryzyka transakcji i zawczasu się przed nimi zabezpieczyć. W pierwszej kolejności warto sporządzić i podpisać dobrą umowę. Bez umowy proces dochodzenia ew. roszczeń będzie trudny, a czasami wręcz niemożliwy. Wzór umowy, regulaminy i ogólne warunki umów przedkładane przez kontrahenta trzeba zweryfikować. Warto skorzystać przy tym ze wsparcia prawnika. Gdy transakcja przebiega sprawnie nikt umowy nie czyta, gdy jednak zacznie się „sypać”, obie strony studiują wnikliwie dokument w poszukiwaniu korzystnych dla siebie argumentów. Lepiej zatem, żeby owe argumenty w tej umowie się znalazły. W braku umowy niemiłymi niespodziankami dla polskiej firmy może być konieczność procesowania się za granicą zgodnie z obcym prawem materialnym i proceduralnym. Przy pochopnie zawartej umowie typowym zaskoczeniem są z kolei kary umowne naliczane przez drugą stronę, rozszerzony zakres odpowiedzialności odszkodowawczej i dodatkowe, ukryte koszty.

W praktyce docierają do nas sprawy, w których występują problemy na tle realizacji umowy, najczęściej związane z brakiem zapłaty.
więcejwięcej
Zachęcamy do korzystania z pomocy na wcześniejszym etapie współpracy handlowej z kontrahentami. Dochodzenie należności jest znacznie prostsze, gdy dysponują Państwo dobrymi dokumentami.
więcejwięcej